Pojęcie „pisarz” jest jedynie względnym wyobrażeniem. Simon Beckett w swojej dziedzinie spisuje się doskonale, a w jego powieściach możemy zobaczyć nowe spojrzenie na temat wszechobecnej śmierci. Jest ona ukazana z punktu widzenia antropologa sądowego Davida Huntera oraz brytyjskiego pochodzenia, dziennikarza i pisarza – Simona Beckett’a w sposób bardzo rzekłabym – brutalny. Powieści takie jak, np. „Chemia śmierci”, „Zapisane w kościach”, „Szepty zmarłych” czy „Wołanie grobu” zawierają wiele przemyśleń autora oraz cytatów, które chciałabym przedstawić. Jest to lista dziesięciu cytatów, w których ukazany przez autora został obraz śmierci.

***

„Człowiek, którego miałem kiedyś za przyjaciela, powiedział mi, że lepiej rozumiem zmarłych niż żywych, i chyba miał rację. Zmarli przynajmniej nie kłamią ani nie zdradzają.” – „Zapisane w kościach”

***

„Jeden. Dwa. Osiem. Liczby rozkładu. Określają, jak szybko rozpadają się wszystkie organizmy, duże i małe. W wodzie, w powietrzu, w ziemi. W takich samych warunkach klimatycznych ciało zanurzone w cieczy rozkłada się dwukrotnie dłużej niż pozostawione na powierzchni. Pod ziemią – osiem razy dłużej. Jeden, dwa, osiem. Prosta wyliczanka, niezaprzeczalna prawda. Im coś jest głębiej, tym dłużej przetrwa.” – „Wołanie grobu”

***

„Z morderstwem jest jak z życiem; i jedno, i drugie jest nieprzewidywalne.” – „Zapisane w kościach”

***

„Czujesz ostry ból przy każdym wdechu? To odłamek kości rozdziera ci tkankę płuc. Trudno oddychać, prawda? I będzie coraz trudniej, bo twoje płuca wypełniają się krwią. Umierasz.” – „Szepty zmarłych”

***

„I właśnie to było najbardziej wstrząsające, to, że z kogoś, kto kiedyś śmiał się, płakał, i w ogóle, zostały tylko kości i garstka popiołu.” – „Zapisane w kościach”

***

„Piekielny ogień i siarka przemawiają do ludzi bardziej niż teksty z cyklu: „Nadstaw drugi policzek”.” – „Chemia śmierci”

***

„Historia naszego życia, a czasem i śmierci, jest zapisana w kościach. Kości to świadectwo ran urazów i zaniedbań.” – „Zapisane w kościach”

***

„Nasz fizyczny rozpad, jeżeli ogląda się go beznamiętnie, niczym nie różni się od innego naturalnego cyklu. I jak każdy inny proces musi być zbadany, zanim go dobrze zrozumiemy.” – „Szepty zmarłych”

***

„Martwe ciało odcięte od światła, powietrza i ciepła może trwać prawie wiecznie. Schowane w kokonie chłodnej jamy niemal się nie zmienia, obojętne na mijające pory roku.
Jednak tak jak wszędzie i tu obowiązuje zasada przyczyny oraz skutku. W naturze nic naprawdę nie ginie i nic też nie pozostaje całkiem ukryte. Martwe ciało może się jakoś objawić, nieważne jak głęboko leży.” – „Wołanie grobu”

***

„Martwi pozostaną martwymi, a żywi muszą żyć dalej.” – „Zapisane w kościach”

2 myśli na temat “TOP 10 – Obraz śmierci w powieściach Simona Beckett’a

 1. Droga Magdo,

  Przejrzałam Twojego bloga i bardzo podoba mi się to jak piszesz. Poza tym – świetny, czytelny szablon.

  A przede wszystkim… jestem podjarana na maksa nazwą ” MARIONETKA LITERACKA „.

  Dziękuję za udział w rankingu „AUTOR niezwykły”.

  Z serdecznymi pozdrowieniami,
  Dominika Rzepka

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s