Historia Stanów Zjednoczonych jest tak zróżnicowana, iż każdy w niej dostrzeże zupełnie inny aspekt, którym się zainteresuje. Tutaj mamy do czynienia z opowieścią o napadach, o rabusiach okradających skarbce, tych znanych, jak i tych, którzy znacząco swoje plany zaprzepaścili na rzecz głupiej wpadki. Oni na dobre zapisali się na kartach wiodących dziejów Ameryki. 

Autorem książki „To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki” jest wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie – Marek Wałkuski. Od lat opowiada on na antenie Trójki o napadach na banki, o rabusiach, tych bardziej zorganizowanych, jak i tych, którym noga podwinęła się w fazie początkowej akcji. W powieści jednak ukazuje nam szerszy portret Ameryki, historię pieniądza, czy najsłynniejszych rabusiów w historii. Kto z nas nie słyszał choćby o takich osobistościach przestępczego światka jak, Bonnie i Clyde, czy Jessie James, których wizerunek często wykorzystywany jest na przykład w kinematografii? „Znaczący krok na drodze do równości płci w dziedzinie napadów wykonała w latach trzydziestych Bonnie Parker – najsłynniejsza kobieta rabuś.” Książka ta, jest ciekawą „encyklopedią” kryminalną Ameryki, dokładnie opisującą intrygujące osobowości, które swoimi dokonaniami przestępczymi zapisały się w historii Stanów Zjednoczonych już na zawsze. Mowa tutaj choćby o wspomnianych wcześniej przestępcach, lub Butch’u Cassidy i Sundance Kid, którzy są jednymi z najsłynniejszych przestępców Dzikiego Zachodu.  Autor swoją obszerną wiedzę przełożył tutaj i zaserwował czytelnikowi nie lada gratkę, opisując ciekawe wydarzenia, przybliżone portrety rabusiów, jak i niecodzienne sytuacje oraz wpadki, choćby przy ucieczce z miejsca przestępstwa. „Po kilkugodzinnych poszukiwaniach sprawca napadu został zlokalizowany. Okazało się, że znajduje się w kanale wentylacyjnym, którym próbował uciec, ale, ponieważ był za gruby, utknął na jednym z zakrętów. Aby go uwolnić policjanci SWAT musieli użyć piły elektrycznej.” Publikacja ta jest pełna humoru, ciekawa oraz zawiera ona wiele wątków historycznych, opatrzonych dokładnymi szczegółami, przez które książkę czytałam dłużej niż myślałam. Pomimo tego, iż wydanie jest bardzo dopracowane, a wnętrze wypełniają liczne fotografie, to mnogość anegdot, wątków z dziejów Ameryki, jak i historia dolara jest poniekąd wymagającym kąskiem dla czytelnika, przez co, nad książką trzeba spędzić więcej czasu. Podoba mi się fakt, iż widać, że autor opowiada o wszystkim z pasją, niewymuszenie oraz intrygująco. Czytelnik odkrywa nowe ciekawostki, obserwuje, jak zmieniała się mentalność ludzi na przestrzeni lat, ma szansę stanąć po drugiej stronie barykady, a przede wszystkim widzi, iż ludzie nie zmieniają się tak diametralnie jak sądzono. To świat się zmienia, lecz ludźmi kierują i zawsze będą kierować te same motywy.

Moja ocena: 8/10*

Za możliwość zrecenzowania powieści, dziękuję wydawnictwu Editio.

logo_editio

Jedna myśl na temat “Gdy w grę wchodzą pieniądze… – Marek Wałkuski „To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s